Annonce
Annonce

VM-slutrundens bedste målmand skifter klub

25.07.2026 Kl. 11:05

Transferjournalisten Fabrizio Romano kan nu fortælle, at VM-slutrundens bedste målmand skifter klub og fortsætter karrieren i Sydamerika. 

Den 40-årige Vozinha blev kåret til VM-slutrundens bedste målmand af FIFA, og hans gode præstationer for Kap Verde har formentlig ikke skadet hans muligheder for at finde en ny klub denne sommer. 

For at fortsætte karrieren var han nemlig nødt til at finde en klub, da han ikke fik forlænget sin kontrakt hos AEL Limassol efter to år i klubben. 

I løbet af sin karriere har Vozinha, som har spillet 92 landskampe for Kap Verde, været vidt omkring, og han har blandt andet spillet i Portugal, Moldova og Angola. 

Fortsætter karrieren i Chile

Nu skal han så for første gang prøve kræfter med en tilværelse i Sydamerika, hvor han skal tørne ud for den chilenske klub Colo Colo. 

Ifølge Fabrizio Romano er skiftet til Colo Colo kommet i stand, og han har derfor skrevet sine tre berømte ord: Here We Go. 

Kontrakten mangler imidlertid stadig at blive underskrevet, men det forventes, at det sker henover weekenden, hvorefter Vozinha også vil rejse til Chile for at gennemføre det obligatoriske lægetjek. 

Målmanden blev en kultfigur under slutrunden, da han lagde ud med at storspille mod de senere verdensmestre fra Spanien. 

På Instagram eksploderede hans antal af følgere, og han har nu mere end 29 millioner følgere på det sociale medie, hvor han startede turneringen med at have under én million. 

Nyheder

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce