"Spark dem ud af turneringen": Dødkedelighedens Pulje C
“Danmark, Serbien, England og Slovenien. Ingen vidste, at det ville blive Dødens Pulje. Dødkedelighedens Pulje.”
På X er Kenn Hansen er benhård i sin vurdering af Danmarks EM-gruppe, men den tidligere topdommer er ingenlunde alene.
Tværtimod.
For med blot syv i seks kampe tangerede gruppe C anno 2024 rekorden for færrest scoringer i en EM-gruppe nogensinde. Hidtil var gruppe C fra EM 2016 den eneste med færre end ni.
Og på X er medier og fans ikke sene til at påpege den ringe kvalitet af både spil og underholdningsværdi, som Danmarks gruppe tilbød.
Tyskland alene scorede flere kasser end de fire hold i gruppe C. Næstfærrest mål (9) er faldet i gruppe E, men den har endnu to kampe tilbage. De spilles onsdag aften.
Både England, Danmark og Slovenien går videre fra gruppen, mens Serbien er ude.
Læs her vores karakterer fra Danmark-Serbien.