Marcus Rashford er færdig
Marcus Rashford er formentlig færdig med at spille kampe i den resterende del af sæsonen, da han har pådraget sig en skade.
Meldingen kommer fra blandt andre The Athletic, der kan rapportere, at der er tale om en forstrækning til englænderen.
Marcus Rashford skal gennem flere undersøgelser og tests for at fastslå omfanget af skaden, men den umiddelbare forventning er, at han kan undgå en operation.
Ikke desto mindre ser det ikke ud til, at han kommer til at spille mere i denne sæson, hvor Aston Villa har fire kampe tilbage.
Aston Villa jagter lige nu en top 5-placering, der vil give adgang til Champions League i næste sæson, men det ser svært ud for Birmingham-klubben.
For Marcus Rashford handler det nu om at blive klar til Englands to landskampe i juni måned, og genoptræningen vil foregå hos Aston Villa, hvor han måske også spiller næste sæson.
Birmingham-klubben har en købsoption inkluderet i lejeaftalen med Manchester United, og den lyder på omtrent 360 millioner kroner.
I sidste uge sagde Rúben Amorim dog, at alle udlejede spillere vender retur til Manchester United, hvorefter klubben beslutter, hvad der skal ske med dem.
Hvis Aston Villa indfrier købsoption, vil Marcus Rashford dog ikke vende tilbage til klubben, som han i januar forlod under stort påstyr.