Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Arne Slot involveret i sammenstød med tre Liverpool-stjerner

18.04.2026 Kl. 13:32

Arne Slot går igennem en udfordrende periode hos Liverpool i øjeblikket.

Selvom han nærmest gnidningsfrit leverede klubben en Premier League-titel i sin debutsæson, har tingene været anderledes i denne sæson.

Hollænderen er kendt for at gøre tingene på sin egen måde, og det går sommetider ud over de store egoer i truppen.

Daily Express har kigget på tre sager, hvor Arne Slot er faldet ud med Liverpool-stjerner.

Mohamed Salah

Den historie, der nok har skabt de største overskrifter, er udfaldet med Mohamed Salah. Den egyptiske stjerne følte, at han var blevet smidt under bussen, efter at han blev droppet fra startopstillingen i tre kampe i træk i december 2025.

Salah hævdede, at han var blevet gjort til syndebuk efter en forfærdelig stime for de forsvarende Premier League-vindere efter et opgør på udebane mod Leeds.

– Jeg har sagt mange gange, at jeg har et godt forhold til manageren (Arne Slot, red.), men pludselig har vi ikke et forhold længere. Jeg ved ikke hvorfor.

– Det virker, som om at nogen ikke vil have mig i klubben, fortalte han dengang til BBC.

Mohamed Salah har kontraktudløb med Liverpool om under fem måneder. Men skulle han forlade klubben, skal han ikke til Saudi-Arabien.
Foto: IMAGO

Slot og Salah har siden løst problemerne. Han har dog efterfølgende bekræftet, at han forlader Liverpool efter sæsonen.

Trent Alexander-Arnold

Backen var ikke tilfreds, da han blev taget ud i en træningskamp mod Brentford i sensommeren 2024, hvor Liverpool var foran 2-0.

I Slots første Premier League-kamp i spidsen blev Alexander-Arnold pillet ud i kampen mod Ipswich, og også det frustrerede englænderen.

Trent Alexander-Arnold er fortid i Liverpool til sommer, når kontrakten med barndomsklubben udløber. Nu er afløseren fundet.
Foto: IMAGO

Alexander-Arnold forlod Liverpool den følgende sommer, men denne mindre episode menes ikke at have haft en større indflydelse herpå.

Darwin Núñez kan vende tilbage til Premier League.
Foto: IMAGO

Darwin Núñez

Mens Liverpool var godt på vej mod Premier League-triumfen i sidste sæson, leverede den uruguayanske offensivspiller lige pludselig en række undervældende præstationer. Det gjorde sig blandt andet gældende mod Aston Villa i februar 2025.

– For anden gang i træk var jeg ikke glad for hans arbejdsindsats. Jeg prøver at være ærlig over for mine spillere, og jeg prøver også at være så ærlig som muligt.

– Jeg prøver også at beskytte mine spillere og siger ikke, at han (Darwin Núñez, red.) aldrig arbejder hårdt. Men jeg kan ikke acceptere, når en spiller ikke giver alt.

– Jeg kan acceptere det en gang, men to gange er lidt for meget. Det er derfor, jeg nu omtaler det, lød det fra Arne Slot.

De forsvarende engelske mestre fra Liverpool har allerede spenderet over 2,5 milliarder denne sommer, men det er ikke færdige med at shoppe.
Foto: IMAGO

Det fik konsekvenser for Darwin Núñez, der endte med at sidde på bænken under hele opgøret mod Manchester City i den efterfølgende runde. Her vandt Merseyside-klubben med 2-0 over The Sky Blues på udebane, hvilket var første gang i næsten ti år i Premier League-regi.

Uruguayaneren, der ankom til Liverpool i juni 2022, forlod klubben til fordel for Al-Hilal fra Saudi Pro League for 395 millioner kroner i sommeren 2025.

AGF har netop præsenteret den helt store plan, til når Aarhus skal fejre guldet for første gang siden 1986. Læs mere her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce