Annonce
Annonce

Har ikke spillet i halvandet år: Nu har Liverpool udtaget ham

23.08.2026 Kl. 10:34

Ikke siden februar 2025 har James McConnell spillet en betydende fodboldkamp for Liverpool, men det kan han komme til i dag. 

Den 21-årige midtbanespiller er således med i den trup, som Andoni Iraola har udtaget til søndagens Premier League-kamp mod Newcastle. 

I den forgangne sæson var han udlejet til Ajax, hvor han nåede syv kampe, inden han blev skadet og sendt retur til England. 

Ekstraordinær Liverpool-rekord står for fald efter 134 år

Hos Liverpool har han ikke været i aktion siden en FA Cup-kamp mod Plymouth i februar 2025, hvor han spillede hele kampen som højre back i et nederlag på 1-0. 

Mangler sit gennembrud

James McConnell blev hentet til Liverpools akademi fra Sunderland i sommeren 2019, og han har sidenhen udviklet sig hos Merseyside-klubben.

Gennem årene har han spillet 13 førsteholdskampe for den engelske storklub, men det store gennembrud på førsteholdet lader fortsat vente på sig. 

Søndag eftermiddag kan han muligvis få minutter i benene for The Reds efter halvandet år uden at have spillet en betydende kamp. 

Kæmpe transferbombe kan sende stjernespiller til Arsenal

Det fortæller samtidig noget om den manglende bredde, der er på Liverpools hold fra begyndelsen af denne sæson, hvor klubbens fans stadig skriger efter forstærkninger. 

Nyheder

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce