Drama før England-kamp: Profiler i håndgemæng
Der er sket ting og sager til VM-slutrunden forud for den kommende kamp mellem England og Panama, hvor et par profiler har været i håndgemæng.
Det viser billeder, som FIFA har delt, og du kan se hændelsen i videoen øverst i artiklen.
FIFA vil lave drastisk regelændring midt under VM-slutrunden
Episoden var mellem angriberne Cecilio Waterman og José Luis Rodriguez, og der måtte holdkammerater til at skille dem ad.
Det skete omkring et døgn inden Panamas sidste VM-kamp, som er mod England.
Panama er trænet af danske Thomas Christensen, og landet er allerede ude af slutrunden efter de første to kampe.
Spænding før sidste kamp
Til gengæld er England allerede videre efter en sejr mod Kroatien og uafgjort mod Ghana, hvor Thomas Tuchels tropper ikke imponerede.
Førstepladsen, som englænderne indtager lige nu, er dog langt fra sikker. England kan også stadig blive nummer to i gruppen.
Det sker, hvis Ghana får flere point end England i den sidste kamp, eller hvis Kroatien vinder, og englænderne samtidig ikke formår at besejre Panama.
Der er dog ingen tvivl om, at Thomas Tuchels tropper er storfavorit mod Panama, hvor der nu også har været en smule drama internt i truppen forud for den sidste kamp for landet ved VM i denne omgang.


















