Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Højbjerg slagtes efter pinlig ydmygelse

02.05.2026 Kl. 17:42

Den danske landsholdsanfører Pierre-Emile Højbjerg har fået en hård medfart i fransk medie efter et pinligt nederlag for Marseille. 

Marseille er rigtig skidt kørende for tiden, og nu kan klubben også skyde en hvid pil efter at kvalificere sig til Champions League. 

Det er facit efter et meget overraskende nederlag på 3-0 mod Nantes, der er på sikker kurs mod den næstbedste franske række. 

Vilde scener: Sæsonens anden Premier League-oprykker er fundet

Intet fungerede for Marseille i kampen, hvor det kunne være blevet til en endnu større ydmygelse, hvis Nantes-spillerne havde vist lidt mere skarphed. 

Højbjerg får heftig kritik

Nu får den danske midtbanespiller Pierre-Emile Højbjerg også hård kritik af mediet Get Football News France. 

– Den tidligere Tottenham-spiller forventes at vise lederevner, kvalitet og ro til at lede an for Marseille. Han formåede ingen af de ting, og han vil for altid huskes som Marseilles anfører den dag, hvor de blev ydmyget af et nedrykningstruet hold, skriver mediet. 

Pierre-Emile Højbjerg er desuden blevet uddelt karakteren 2/10 for sin præstation mod Nantes. 

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce