Wayne Rooney sender klar besked til Tuchel: "Jeg havde ringet med det samme"
Wayne Rooney mener, at Thomas Tuchel begik en fejl under VM, og at England stadig kan løse et af holdets største problemer.
Efter Englands nervepirrende 2-1-sejr over DR Congo opfordrede den tidligere landsholdsanfører direkte landstræneren til at kontakte Kyle Walker og overtale ham til at vende tilbage.
Rooney er bekymret for Englands største problem
England har været hårdt ramt på højre back.
Før VM måtte Tino Livramento melde fra med en lægskade, mens Reece James siden er blevet ramt af en skade i baglåret.
Jarell Quansah overbeviste ikke som afløser, og mod DR Congo havde Djed Spence store problemer, inden han blev skiftet ud.
Det fik Wayne Rooney til at komme med en opsigtsvækkende opfordring i BBC’s VM-studie.
– Så snart Tino Livramento blev skadet, havde jeg ringet direkte til Kyle Walker.
Rooney mener fortsat, at den rutinerede forsvarer har niveauet til at spille en vigtig rolle for England.
– Kyle er stadig mere end god nok og fuldt ud i stand til at spille på det her engelske landshold. Jeg havde sagt: ‘Vi har brug for dig.’
Han lagde ikke skjul på sin bekymring.
– Det kan koste os. Jeg er bekymret.
BBC-ekspert peger også på Tuchels dilemma
Den tidligere England-back Micah Richards delte Rooneys bekymring.
Han pegede på, at Djed Spence kun har begrænset erfaring som højre back, og stillede samtidig spørgsmål ved, at Trent Alexander-Arnold ikke blev udtaget til VM-truppen.
Richards advarede også mod at bruge Declan Rice permanent på højre back.
Hvis Rice flyttes fra sin normale rolle på midtbanen, mister England ifølge Richards både fart og fysisk styrke centralt på banen.
Harry Kane reddede England
Trods de defensive problemer sikrede Harry Kane England en plads videre ved VM.
Bayern München-angriberen scorede begge mål i 2-1-sejren over DR Congo efter en vanskelig første halvleg.
Efter kampen roste Kane især de engelske indskiftere for at ændre kampens billede og understregede, at England stadig har meget at forbedre, hvis holdet skal gå hele vejen ved VM.
Nu venter Mexico i næste knockoutkamp, hvor Thomas Tuchel igen skal finde en løsning på de voksende problemer på højre back.
Brøndby træffer stor beslutning: Ikonisk logo vender tilbage



















