Trist melding om Filip Jørgensen
Det skulle have været hans store gennembrudssæson i verdens største liga, men nu ligner 2026 i stedet et år, som Filip Jørgensen hurtigst muligt vil glemme.
Efter ugevis med usikkerhed er den nedslående melding nu landet: Sæsonen kan være definitivt slut for den 24-årige danske keeper. Det bekræfter Chelsea-manager Liam Rosenior i en opdatering, der sender chokbølger gennem både London og den danske landsholdslejr.
Rosenior: “Vi kan ikke give et svar endnu”
Usikkerheden om Jørgensens fysiske tilstand har svævet over Stamford Bridge siden midten af marts. Da manager Liam Rosenior blev spurgt direkte, om vi får danskeren at se på banen igen før sommerferien, var svaret alt andet end opmuntrende.
Manageren lagde vægt på, at man ikke vil risikere noget med keeperens fremtid, hvilket i fodboldsprog ofte betyder, at man har indstillet sig på en lang pause. Det handler nu om at “sikre, at de kommer sig helt,” lyder det fra Rosenior, der også må se bort fra stjernen Jamie Gittens.
Gik glip af gylden landsholdschance
Det bitre ved timingen af skaden kan næsten ikke understreges nok. Da Kasper Schmeichel måtte melde afbud til marts-landskampene, var scenen sat til, at Filip Jørgensen skulle overtage tronen som Danmarks nummer 1 i de vigtige VM-kvalifikationskampe.
Men i stedet for at vogte det danske bur, måtte Jørgensen se til fra sidelinjen, mens hans krop sagde stop. Det er en misset mulighed, der kan få betydning for målmandshierarkiet langt ind i fremtiden.
Et minde til glemmebogen
Hvis sæsonen er slut nu, bliver Filip Jørgensens sidste optræden i denne omgang en kamp, han formentlig har haft svært ved at sove efter. Hans seneste kamp var det tunge Champions League-nederlag til PSG, hvor den danske keeper måtte hente bolden ud af nettet hele fem gange.
At slutte en ellers lovende sæson på den måde, og derefter blive ramt af en langvarig skade, er det ultimative sportslige mareridt.
Den første oprykker til Premier League er nu fundet. Læs mere her.



















