Annonce
Annonce

Scaloni med vild VM-udtalelse: "Mine spillere er som indianere - de frygter ingenting"

16.07.2026 Kl. 16:36

Lionel Scaloni havde svært ved at holde følelserne tilbage.

Da Argentinas landstræner satte sig foran pressen efter den dramatiske semifinale mod England, var stemmen allerede ved at knække.

– Min stemme knækker, sagde Scaloni.

Men det er ikke kun hans følelser, der skaber overskrifter. Det gør også den opsigtsvækkende beskrivelse af hans argentinske spillere.

“De er som indianere – de frygter ingenting”

Scaloni forklarede, at hans hold er formet af modgang og ekstreme situationer og sammenlignede spillerne med de oprindelige amerikanske folk, som han mener symboliserer overlevelse, styrke og modstandskraft.

– De her spillere er som indianere, hvis du forstår, hvad jeg mener. De er vokset op i ekstreme situationer, hvor de ikke frygter noget.

Ifølge Scaloni er det netop den mentalitet, der gør Argentina så stærke, når presset er størst.

-De spiller deres bedste, når de er under pres. Hvis modstanderen tøver, kan vi mærke det, og så går vi efter dem.

Scaloni hylder en generation uden frygt

Argentina har været igennem flere dramatiske kampe på vejen mod finalen, men ifølge Scaloni har holdet hele tiden vist den samme egenskab: evnen til at rejse sig.

Semifinalen mod England blev endnu et eksempel.

Efter at have været bagud kom Argentina tilbage og sikrede sig finalebilletten med Lautaro Martínez’ sene scoring.

– Fodbold handler om det, vi viste i de sidste 40 minutter. Det er en demonstration af alt det, spillet handler om.

“Uden spillerne er jeg ingenting”

Scaloni afviser desuden, at han selv skulle have æren for Argentinas succes.

– Uden dem kommer vi ingen vegne. Jeg er ikke en tryllekunstner.

Landstræneren fremhæver især bredden i truppen og roser de spillere, der kommer ind fra bænken og ændrer kampens udvikling.

Messi jagter endnu et historisk øjeblik

Efter sejren venter nu en tredje VM-finale for Lionel Messi.

Den argentinske superstjerne har tidligere tabt en finale i 2014 mod Tyskland, før han endelig løftede VM-trofæet i 2022 efter en dramatisk finale mod Frankrig.

Nu får Messi muligheden for at vinde sin anden VM-titel, når Argentina møder Spanien.

– Det var endnu en demonstration af karakter, fodbold og tro, sagde Messi efter kampen.

Tuchel tager ansvaret efter Englands exit

På den anden side stod Thomas Tuchel tilbage med skuffelsen.

Den engelske landstræner erkendte, at holdet mistede kontrollen efter at have scoret først.

– Vi gav dem for mange chancer. Vi holdt ikke fast i bolden, og vi var ikke gode nok.

Tuchel tog samtidig ansvaret for nederlaget og afviste, at mere offensive udskiftninger nødvendigvis ville have ændret kampens udfald.

Jude Bellingham raser mod Jordan Pickford efter Englands VM-exit – Gary Neville er enig

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce