Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Riemer bekræfter: De får debut på landsholdet

03.06.2026 Kl. 10:16

Det danske landshold tager onsdag aften hul på sommerens landsholdssamling, når Brian Riemer og kompagni møder DR Congo i en testkamp i belgiske Liège.

Kampen bliver mere end blot en almindelig træningskamp. Landstræneren har nemlig gjort det klart, at opgøret skal bruges til at fortsætte det generationsskifte, som præger det danske landshold.

– Det er vigtigt, at vi får brugt nogle debutanter og spillere med få landskampe. Sådan et generationsskifte sker ikke af sig selv, fortæller han til TV2 Sport.

Derfor er der lagt op til flere ændringer i startopstillingen, hvor fire spillere kan få deres officielle debut i rødt og hvidt. Jacob Trenskow, Adam Daghim, Andreas Jungdal og William Osula er alle udtaget og banker på til deres første landskamp.

Samtidig understreger Riemer, at resultaterne fortsat har betydning. Selvom der skal eksperimenteres, er målet stadig at levere en stærk præstation inden Nations League-kampene i efteråret.

Andoni Iraola på plads i Liverpool: Nu flygter ni store stjerner

Speciel årsag til møde med Riemer og Danmark

For DR Congo er kampen en vigtig del af forberedelserne frem mod VM.

Landstræner Sebastien Desabre har forklaret, at Danmark er valgt som modstander, fordi congoleserne ønsker at teste sig mod europæisk modstand og møde et hold med en spillestil, der minder om flere af deres kommende VM-modstandere.

Dermed venter en interessant aften, hvor både nye danske profiler og etablerede landsholdsspillere får mulighed for at vise sig frem.

Nu er det kommet frem, at Manchester United er tæt på at præsentere sommerens første store indkøb, men der er flere handler på vej. Læs mere.

Aftale i hus: Derfor er Andoni Iraola det perfekte match med Liverpool

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce