Newcastle nægter at sælge: Nu udløser Manchester United million-klausul
Manchester United har stadig en ny venstreback højt på ønskelisten, men klubben kan være nødt til at kigge andre veje end det oprindelige topmål Lewis Hall.
Newcastle Uniteds forsvarsspiller har længe været en spiller, som United har haft et godt øje til, men en handel denne sommer bliver ifølge meldinger yderst vanskelig.
Newcastle har allerede mistet flere profiler denne sommer og står angiveligt også foran et salg af Bruno Guimaraes til Arsenal. Derfor vil klubben gøre alt for at undgå at miste endnu en vigtig spiller.
United leder efter Luke Shaws afløser
Manchester Uniteds interesse i en ny venstreback skyldes blandt andet situationen omkring Luke Shaw.
Den engelske forsvarsspiller har nu kun ét år tilbage af sin kontrakt på Old Trafford, og klubben skal derfor overveje fremtiden på positionen.
United har tidligere været sat i forbindelse med Arsenals alsidige forsvarer Myles Lewis-Skelly, men ifølge Standard Sport bliver den handel ikke forfulgt denne sommer.
Dermed skal United finde andre muligheder på markedet.
Spansk talent på radaren
Nu bliver Manchester United kædet sammen med Racing Santanders unge forsvarsspiller Jorge Salinas.
Ifølge det spanske medie AS holder United øje med den 19-årige spiller, som imponerede klubbens scouts under U19-EM.
Salinas spillede en vigtig rolle for Spanien ved turneringen og var fast mand på venstrebacken.
Den unge spanier kan dog også spille centralt i forsvaret, hvilket gør ham til en interessant mulighed for United.
United klar til at betale millionbeløb
Mediet Mundo Deportivo går endnu længere og skriver, at Manchester United skulle være klar til at aktivere Salinas’ frikøbsklausul på 16 millioner euro, svarende til omkring 120 millioner kroner.
Det vil være en betydelig investering i en spiller, der stadig har tre år tilbage af sin kontrakt med Racing Santander.
United kan dog få konkurrence om talentet, da FC Barcelona også skulle have vist interesse for den unge forsvarer.
Kæmpe transfer-bombe: Brøndby-stjerne tæt på exit til 45 millioner


















