Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Manchester United har gjort det, Sir Alex Ferguson aldrig formåede

21.04.2026 Kl. 12:52

Manchester United er tilbage i toppen af Premier League og har i denne sæson gjort noget, som Sir Alex Ferguson aldrig formåede. 

I sine 27 år som manager for De Røde Djævle lykkedes det aldrig for den legendariske skotte at slå både Liverpool, Manchester City og Chelsea på udebane i samme sæson. 

Med lørdagens sejr mod Chelsea på Stamford Bridge er det nu lykkedes for Manchester United at gøre det i denne sæson. 

Ifølge talkSPORT er det første gang siden 1984/85-sæsonen, at det sker for den engelske storklub. 

1-2 mod Liverpool
2-3 mod Arsenal
0-1 mod Chelsea

Med fem kampe tilbage af sæsonen er Manchester-klubben på tredjepladsen i Premier League, og alt tyder på, at klubben kvalificerer sig til Champions League. 

De fem resterende kampe i sæsonen er hjemme mod Brentford, Liverpool og Nottingham Forest, mens der venter udekampe mod Sunderland og Brighton. 

Samtidig har klubben allerede annonceret en lang række træningskampe til sommer, hvoraf flere af dem skal spilles i Skandinavien. 

18. juli vs Wrexham (Helsinki)
24. juli vs Rosenborg (Trondheim)
1. august vs Atlético Madrid (Stockholm)
8. august vs PSG (Göteborg)
12. august vs Leeds (Dublin)
15. august vs AC Milan (Wroclaw)

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce