
Liverpool overvejer at hente Klopp-favorit
Det lykkedes ikke at styrke den centrale midtbane hos Liverpool i sommerens transfervindue, men det kan blive et nyt tema i januar.
For i løbet af sommeren forlod Curtis Jones klubben til fordel for Inter, og samtidig er der ingen tvivl om, at Andoni Iraola ikke ser et lys i Wataru Endo, som har kontraktudløb til sommer.
Her er alt du skal vide om Manchester City-skandalen
Dermed er den centrale midtbane hos The Reds også ganske sårbar, men det er der naturligvis råd for.
En mulighed er således at handle på transfermarkedet, og nu er der nyt om den situation fra lokalmediet Liverpool Echo.
På udkig efter Klopp-favorit
Meldingen går således på, at Merseyside-klubben har et godt øje til Tyler Morton, som tidligere har tørnet ud for Premier League-klubben.
Han var angiveligt en af de spillere, som Jürgen Klopp rigtig godt kunne lide, da han var manager i klubben.
Arne Slot havde ham dog ikke som en del af sine planer, og derfor blev Tyler Morton i sommeren 2025 solgt til Lyon for omtrent 75 millioner kroner.
Her har han efterfølgende gjort en ganske god figur, og nu bliver der angiveligt set på muligheden for at bringe ham tilbage til England.
Han har kontrakt med Lyon frem til sommeren 2028, og hos den franske storklub kæmper han om spilletiden med blandt andre Mads Bidstrup.

















