Højlund i chok: Nu forlader han Napoli
Store forandringer er under opsejling i Napoli, hvilket får stor betydning for danske Rasmus Højlund.
Den blonde angriber fortsætter i Serie A-klubben på en permanent aftale efter en stærk sæson, hvor han har spillet en afgørende rolle i jagten på Champions League-fodbold.
Søndagens 3-0-sejr over Pisa blev endnu et bevis på Højlunds voksende betydning. Danskeren leverede først en assist til Scott McTominay og satte senere selv punktum med kampens sidste scoring.
Resultatet sikrede samtidig napolitanerne en topplacering i Serie A og dermed adgang til næste sæsons Champions League.
Ifølge Fabrizio Romano udløser kvalifikationen en købsklausul på omkring 328 millioner kroner, mens Napoli samtidig har sikret sig med en massiv frikøbsklausul på over 600 millioner kroner.
Højlund har efterfølgende bekræftet afskeden med Manchester United i et følelsesladet opslag på Instagram.
– Det er tid til nye drømme. Så lad os gå efter dem, skrev danskeren blandt andet.
José Mourinho på plads i Real Madrid: Nu henter Benfica trænerafløser i Premier League
Overraskende exit på vej i Napoli
Samtidig står Napoli over for store ændringer uden for banen.
Ifølge La Repubblica har Antonio Conte besluttet at forlade klubben trods kontrakt frem til 2027.
Napoli-ledelsen arbejder fortsat på at overtale den italienske stjernetræner til at blive, men meldingerne peger på, at beslutningen allerede er truffet.
Maurizio Sarri nævnes nu som en mulig afløser i den syditalienske storklub.
Arsenal har tjent kassen på at vinde det engelske mesterskab for første gang i 22 år. Her kan du læse, hvor stor præmiepuljen er.


















