
Han afløser Thibaut Courtois
Real Madrid må ændre på målmandsposten før søndagens El Clásico, hvor Andriy Lunin overtager pladsen mellem stængerne fra Thibaut Courtois.
Det skriver transferjournalisten Fabrizio Romano, efter at den belgiske førstekeeper er blevet syg og må sidde over i det spanske storklubopgør mod FC Barcelona.
Courtois var oprindeligt udtaget til kampen, men måtte melde fra med kort varsel. Dermed falder ansvaret nu på ukrainske Lunin, der får en vigtig opgave i et af sæsonens største opgør.
– Lunin starter på mål for Real Madrid i El Clásico, da Thibaut Courtois føler sig syg, skriver Romano på X.
Vild melding om Jude Bellingham kort før Ballon d’Or
Lunin får chancen i storkampen
Fraværet af Courtois er et betydeligt slag for Real Madrid. Belgieren har siden sin ankomst fra Chelsea i 2018 været en central skikkelse og spillet en afgørende rolle i klubbens store triumfer.
Nu skal Lunin forsøge at udfylde tomrummet mod ærkerivalerne fra Barcelona. Den ukrainske målmand har tidligere afløst Courtois, men presset er stort, når det gælder El Clásico.
Selvom afbuddet kommer på et ubelejligt tidspunkt, er der samtidig positive meldinger om belgierens fremtid.
Ifølge Fabrizio Romano er Real Madrid og Courtois nået til mundtlig enighed om en kontraktforlængelse frem til 2028.
El Clásico fløjtes i gang klokken 21.00 på Camp Nou, hvor José Mourinho og kompagni har brug for en sejr i Catalonien.
Derfor vender Trent Alexander-Arnold hjem til Premier League


















