Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Drama: Guardiola nægtede at give hånd til stjerne

Af Alexander Walther Petersen
18.05.2025 Kl. 15:50

Pep Guardiola og Manchester City har i den grad haft en sæson til glemmebogen.

Lørdag aften røg endnu en mulighed for at hive metal hjem i indeværende sæson, da Crystal Palace vandt FA Cup-finalen med 1-0 på mægtige Wembley i den engelske hovedstad.

Efter kampen opstod der en opsigtsvækkende hændelse, hvor den ellers joviale Pep Guardiola nægtede at give hånd til en stjernespiller fra London-klubben ifølge London World.

Der var flere bemærkelsesværdige episoder i forbindelse med FA Cup-finalen lørdag aften mellem Manchester City og Crystal Palace.

Finalen sluttede med en snæver 1-0 sejr til The Eagles, men undervejs i kampen skulle Dean Henderson måske have været vist ud.

Det blev keeperen dog ikke, hvorfor Oliver Glasners mandskab endte med at snuppe det første store trofæ nogensinde. Det sender klubben fra Selhurst Park i Europa i næste sæson, hvilket må siges, at være en markant præstation.

Efter kampen gik Pep Guardiola rundt og gav hånd til spillerne fra Palace, men der var én spiller, der ikke fik et håndtryk fra spanieren.

Ifølge London World ville succestræneren nemlig ikke røre Dean Henderson med en ildtang. Palace-målmanden var ifølge Guardiola alt for ‘god’ til at trække tiden i løbet af kampen, hvilket skabte stor irritation hos City-bossen.

Jeg gik hen for at give ham hånden, og han sagde, at han var skuffet over tidsudtrækket. Jeg sagde: “Du fik dine 10 minutter, ikke sandt? Men sådan er det, lød det fra den tidligere United-keeper ifølge London World.

I forbindelse med opgøret var Erling Haaland i rampelyset, hvorfor den norske bomber stjal overskrifterne efter kampen.

Seneste nyt

Annonce
Annonce