De blev jagtet som "overløbere": Da DBU endelig droppede deres meningsløse forbud
Landsholdet og DBU agerede i stiv modvind i årene 1968-69. På de to sæsoner mistede dansk elitefodbold 38 spillere til professionelle udenlandske klubber. Det blev til stadighed vanskeligere at stille en konkurrencedygtig national-11’er.
I januar 1969 forsøgte DBU sig med en ret stor satsning. En drømmetur til Caribien og Mellemamerika skulle styrke landsholdsspillernes sammenhold og sætte en prop i professionalismen hugst på de bedste aktører. Det var en stor udskrivning for den normalt så økonomisk påholdende union. Men der måtte skrappere midler til. Et ombrud i forhold de amatøristiske dogmer der havde styret dansk fodbold i næsten et århundrede. DBU tillod for første gang i historien tidligere professionelle at stille op for Danmark.
I årene forinden havde man gradvist blødt op på den ellers strikse 2-årige karantæne for hjemvendte ex-professionelle. Men landsholdet havde været forbudt på livstid. Det blev der – af nød – ændret på i maj 1969. UK udtog nemlig HIK’eren Ole Madsen, der havde været prof i Holland, til venskabskampen mod Mexico i Idrætsparken.
Lange-John træder til
Samtidig skulle DBU finde en afløser for Erik Hansen, der havde udgjort en trænerduo sammen med Henry From i 1968. KB’eren trak sig efter turen til Caribien, og man udpegede i hans sted den gamle helt fra ”Bronzeholdet” i 1948, John Hansen. Trænerteamet bestod altså nu af to gutter fra landsholdet to største triumfer i nyere tid, OL i 1948 og 1960.
”Lange John” var et ganske logisk valg i det nye set up. Han havde enorm personlig erfaring med professionel fodbold, idet han i realiteten havde startet den spillereksport-bølge der skyllede ind over dansk fodbold i kølvandet på OL-bronzemedaljerne. Hovedspilseksperten havde nemlig sænket Italien med 4 scoringer i kvartfinalen, og bagefter skyndte Juventus sig at skrive kontrakt med Frem’eren. Johns monumentale succes i støvlelandet banede vejen for en række andre danske topspillere, for eksempel Carl Aage Præst, Karl Aage Hansen, Axel Pilmark, Jørgen Leschly Sørensen m.fl.

Da John Hansen vendte hjem til Danmark i 1955, havde han, som 31-årig, stadig meget at byde ind med som fodboldspiller på 1. divisions niveau. Men DBU insisterede på at håndhæve en meningsløs toårig karantæne til ”overløberne”, og John måtte dermed vente til 1957 før han igen kunne stille op for sin gamle klub Frem. Efter den aktive karriere var John gennem mange år leder på flere niveauer i sin hjerteklub.
2 x Ole tilbage i rød-hvidt
28000 tilskuere overværede Ole ”Vognmand” spille sin landskamp nummer 44 og score mål nummer 41 i sit comeback. Danmark vandt med 3-1. I den næste landskamp supplerede UK landsholdet med KB’s Ole Sørensen, der havde en fortid i FC Köln og PSV Eindhoven. Superteknikeren Sørensen kvitterede med at score begge danske mål i en fin 2-0-sejr over Irland. Undervejs i opgøret blev de irske spilleres hårdhændede behandling af folkekære Ole Madsen for meget for en dame. Iklædt tørklæde om håret og cottoncoat løb hun på banen og lossede de formastelige irere over benene. Dengang tacklede man den slags med moro og konduite. Den vrede kvindelige fan blev pænt eskorteret ud af stadion af tilstedeværende betjente. Gæsterne tog det meget pænt, og sagde bagefter, at de egentlig syntes at hun var ret sød.
De 2 x Ole blev altså taget til nåde af DBU, og det gav tydeligvis en positiv sportslig effekt. Det unge landshold havde to rutinerede klassespillere at læne sig op ad. Og minsandten om ikke Danmark i den tredje landskamp under konstellationen Henry From/John Hansen formåede at besejre Ungarn i Idrætsparken med 3-2. Ole Madsen og Ole Sørensen scorede hver en kasse. Ungarerne missede efterfølgende VM-slutrunden i Mexico. For Danmarks vedkommende var det tredje gang i historien, at landsholdet stillede op til en VM-kvalifikationsturnering, og sejrene over Irland og Ungarn var blot anden og tredje gang, man havde formået at vinde en VM-kamp.
De to ex-professionelle havde imidlertid en udløbstid. Ole Sørensen spillede sin 25. og sidste landskamp i juli i Aalborg, hvor Bermuda blev udraderet med 6-0. Og Ole Madsen gik i stykker efter kun 10 minutters spil i efterårslandskampen på Ullevaal i Oslo, hvor Norge vandt med 2-0.
Konstellationen Henry From/John Hansen stoppede med et 3-0-nederlag i Budapest mod Ungarn den 22. oktober 1969. DBU havde planer om at engagere en træner med en mere pragmatisk taktisk tilgang, med mere fokus på disciplin og organisering.

Statistik (Henry From/John Hansen):
Landstrænere 1969.
9 landskampe. 5 sejre, 1 uafgjort, 3 nederlag. Målscore: 20-12.


















