Annonce
Annonce

Kendt tv-vært forlader VM med øjeblikkelig virkning - afslører hvorfor

16.07.2026 Kl. 17:12

BBC-værten Mark Chapman har allerede forladt VM i USA blot få timer efter at have stået i spidsen for kanalens dækning af Englands dramatiske semifinalenederlag til Argentina.

Den populære Match of the Day-vært er nemlig hastet hjem til Storbritannien for at få en helt anden sportsbegivenhed til at passe ind i sin tætpakkede kalender.

Hurtigt farvel til VM

Chapman stod onsdag i spidsen for BBC’s transmission fra Atlanta, hvor England tabte 2-1 til Argentina efter et sent comeback.

I studiet havde han selskab af Wayne Rooney, Joe Hart og Micah Richards, mens BBC for første gang under slutrunden havde sendt et større hold af værter og eksperter til USA.

Men opholdet blev kort.

Kort efter semifinalen rejste Chapman tilbage til England for at blive en del af BBC Radio 5 Lives dækning af The Open Championship på Royal Birkdale.

Afslører sine planer for VM-finalen

På podcasten The Sports Agents, som han laver sammen med Gabby Logan, afslørede Chapman, at han slet ikke kommer til at arbejde på VM-finalen mellem Argentina og Spanien.

Da Logan spurgte, hvor han skulle se finalen, svarede Chapman kort:

– Nej, jeg arbejder ikke på den.

I stedet forklarede han:

– Jeg er til golf. Jeg dækker The Open den weekend og kører hjem derfra, mens jeg lytter til Kelly og optakten i radioen. Derefter ser jeg resten på tv.

BBC har planen klar

Mens Chapman er optaget af golf, bliver det Gabby Logan, der står i spidsen for BBC’s tv-dækning af VM-finalen.

ITV sender også finalen, hvor Mark Pougatch bliver kanalens hovedvært.

Jude Bellingham raser mod Jordan Pickford efter Englands VM-exit – Gary Neville er enig

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce