Ivan Toney-transfer KOLLAPSER i sidste øjeblik
Mens rygterne om en sensationel retur til europæisk topfodbold har svirret med tiltagende styrke, har den tidligere Brentford-stjerne Ivan Toney nu sendt et klart og utvetydigt signal til sine bejlere. Selvom den italienske gigant Juventus står klar med åbne arme og en returbillet til Champions League, har den 29-årige måltyv valgt at satse alt på ét bræt i den saudiarabiske ørken.
Det handler ikke om penge, i hvert fald ikke hvis man spørger Toney selv. Det handler om den ultimative drøm: En plads i den engelske trup til det kommende VM i Nordamerika.
Den utraditionelle vej til VM-drømmen
Hvor de fleste landsholdsspillere søger mod de største europæiske ligaer for at bevise deres værd, har Toney valgt den modsatte strategi. For Al-Ahli i Saudi-Arabien hamrer han mål ind på stribe, og han er overbevist om, at hans nuværende form er hans stærkeste argument over for landstræner Thomas Tuchel.
– Jeg føler, at jeg gør det godt lige nu, og at fortsætte med at score mål her vil give mig en stærkere chance for at komme med til, hvad der kan blive mit eneste VM, forklarer Toney i et hudløst ærligt interview med The Sun.
For Toney handler det om momentum. Han føler sig skarpere end nogensinde, og han frygter, at et skifte til Juventus midt i en sæson kunne ødelægge den rytme, der lige nu gør ham til en af de mest målfarlige englændere i verden.
Et forsvar af den saudiarabiske liga: “Det er ikke nemt!”
Toney benytter også lejligheden til at skyde de kritikere ned, der mener, at målene i Saudi-Arabien kommer for billigt. Den engelske angriber insisterer på, at niveauet er langt højere, end folk i Europa antager, og at han skal kæmpe hårdt for hver eneste scoring.
– For mig er det ikke nemt at score mål i denne liga. Det er ikke nemt. Det er svært, slår han fast.
Artiklen fortsætter efter billedet.

Han understreger, at samspillet med Al-Ahlis øvrige stjerner, heriblandt navne som Riyad Mahrez og Roberto Firmino, har løftet hans spil. De nyder at assistere, og Toney nyder at være den skarpretter, der omsætter deres kreativitet til kolde fakta på måltavlen.
Hvis Toney ender med at blive udtaget, vil det være et historisk nybrud for det engelske landshold og en personlig triumf for en angriber, der altid har gået sine egne veje. Indtil da vil han fortsætte med at gøre det, han gør bedst: At hamre bolde i nettet under den brændende sol.
Andetsteds er det kommet frem, at Cole Palmer sælges for 1,1 milliard kroner. Læs mere her.



















