UEFA ændrer VM-regler efter dansk exit: Kunne have givet Danmark stor fordel
UEFA har lavet en markant ændring i regelsættet for playoffkampe til de europæiske slutrunder – en ændring, der potentielt kunne have ændret Danmarks vej mod VM.
Det europæiske fodboldforbund har ifølge Football Meets Data justeret Artikel 17.01, så hjemmebanefordelen i playoff nu fordeles anderledes end tidligere.
Ændringen betyder, at hold fra Pot 1 og Pot 2 fremover får hjemmebane i semifinalerne, mens det er vinderen af semifinalen med et Pot 1-hold involveret, der får hjemmebanen i den afgørende playoff-finale.
Dermed er det ikke længere en lodtrækning, der afgør, hvem der får den afgørende hjemmebanefordel i finalen.
Den nye struktur kan endda føre til situationer, hvor et Pot 4-hold ender med at spille finalen på hjemmebane, hvis de formår at slå et Pot 1-hold i semifinalen.
Kunne have gavnet Danmark
Ændringen rammer især iøjnefaldende set med danske briller. Danmark var placeret i Pot 1, mens Tjekkiet var i Pot 2 i den seneste playoff-runde.
Med de nye regler ville en eventuel finalekamp have været spillet i Parken i København – en hjemmebanefordel, der potentielt kunne have ændret kampbilledet.
Artiklen fortsætter efter billedet.

I virkeligheden blev opgøret dog spillet i Prag, hvor Danmark efter 0-0 og straffesparkskonkurrence måtte se sig slået af Tjekkiet og dermed misse VM.
Også Italien havde potentielt kunnet drage fordel af regelændringen. De var ligeledes i Pot 1, men endte med at tabe til Bosnien-Hercegovina fra Pot 3 i en af de afgørende playoffkampe.
Ændringen kommer derfor for sent for flere store nationer, der allerede har mærket konsekvenserne af det tidligere system, men fremover kan playoff-vejen til VM altså se markant anderledes ud.
Arsenal klar med første signing efter mesterskabet – sensation på vej



















