Trist nyt: Stjerne misser VM-slutrunden
Der er torsdag aften løbet en trist nyhed ind fra VM-slutrunden, hvor en Premier League-spiller er blevet skadet og ikke kommer i aktion.
Forud for turneringen er der mange, der har en stor tiltro til, at Japan kan overraske og drille flere store lande ved verdensmesterskaberne.
Kasper Schmeichel får nyt job efter karrierestop
Det er endda, selvom det japanske håb allerede for flere uger siden led et knæk, da Brighton-stjernen Kaoru Mitoma blev skadet og dermed missede turneringen.
Nu har endnu en stjerne på det japanske landshold så pådraget sig en skade, som kommer til at holde ham helt ude af de kommende kampe.
Wataru Endo misser VM
Fabrizio Romano rapporterer således, at Liverpool-spilleren Wataru Endo er blevet skadet og derfor ikke kommer til at spille en rolle ved slutrunden.
Midtbanespilleren var anset som en bærende spiller på det japanske landshold, som nu må klare sig uden den rutinerede defensivspiller.
FCK-bombe: Jordan Larsson enig med ny klub
Han har ikke spillet mange minutter på klubholdet i den forgangne sæson, men på landsholdet er han en vigtig spiller.
Han er nu blevet erstattet af Shuto Machino.
Japan har vundet alle sine venskabskampe frem mod VM, hvor landet er i gruppe med Holland, Tunesien og Sverige.


















