
Ny strategi: Manchester United vil gøre som Chelsea og Manchester City
Der er blevet ændret i den sportslige retning hos Manchester United, som nu fremover vil forsøge at gøre som Chelsea og Manchester City.
Det er det britiske medie Daily Mail, der kan fortælle, at den sportslige ledelse hos Manchester United fremover vil forsøge at tjene flere penge på sine akademispillere.
Chelsea hentede ham gratis: Nu sælges for 375 millioner kroner
Gennem mange år har De Røde Djævle ikke været særlig gode til at tjene penge på klubbens egenproducerede spillere.
Samtidig har klubben set, hvordan især Chelsea og Manchester City har været dygtige til at få mange millioner for de unge spillere, som klubberne har udviklet via akademiet.
Det har givet penge lige ned i klubkassen hos de engelske storklubber, og det vil Manchester United nu også forsøge at sikre.
Indtil videre har klubben allerede solgt den unge målmand Radek Vitek for omtrent 120 millioner kroner denne sommer, og venstrebacken Harry Amass kan blive den næste i rækken.
Vild melding om Bruno Fernandes kort før sæsonstart
Førsteprioriteten vil dog stadig være at producere spillere til klubbens førstehold, men der vil være et øget fokus på at få solgt de spillere, som ikke når dertil.


















