Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Manager bekræfter: Liverpool-emne forlader klubben

Af Emil Plovgaard
19.05.2024 Kl. 22:50

Efter Bournemouths 2-1-nederlag til Chelsea søndag aften, kunne klubbens spanske manager, Andoni Iraola, fortælle, at en af klubbens helt store profiler i form af Lloyd Kelly forlader klubben. Han er blandt andet rygtet til Tottenham, Liverpool og Manchester City ifølge HITC.

– Som forventet, fortæller Andoli Iraola til BBC Solent Sport, at Lloyd Kelly har spillet sin sidste kamp for Bournemouth, skriver freelancejournalist på BBC Solent Sport, Jordon Clark, på det sociale medie X.

Kellys kontrakt med klubben fra den engelske sydkyst udløber i slutningen af juni, og her vil han således kunne hentes kvit og frit.

Kelly har haft en fremragende sæson for The Cherries, og det kan bakkes op af statistik.

Ifølge statistiksiden FBref, er Kelly blandt de top to procent bedste, hvad angår clearinger og i top 14-procent bedste, hvad angår vundne luftdueller.

Som venstrebenet midtstopper er han eftertragtet på transfermarkedet.

Transfervinduet åbner 14. juni, men Kelly vil altså først kunne skifte 1. juli.

Hos Tottenham anses han som en rotationsmulighed for Micky van de Ven, mens Arne Slot og Liverpool kan vælge at hente Kelly, hvis man ikke tør satse på Jarell Quansah i samme omfang, som man har gjort det i løbet af denne sæson.

Læs også: Guardiola med chokerende melding: ‘Tættere på exit’

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce