Annonce
Annonce

Liverpool får hård besked før Fenerbahce-brag

04.11.2026 Kl. 14:27

Liverpool har vist en stærk evne til at vende kampe, men der er stadig tydelige mangler i holdets spil. Det mener klubblegenden Jamie Carragher, der har rettet fokus mod flere problemer hos Andoni Iraolas mandskab.

Forud for onsdagens Champions League-brag mod Fenerbahce fremhæver den tidligere Liverpool-profil især holdets evne til at komme tilbage efter at være kommet bagud.

– Under Iraola har de indtil videre haft en evne til at komme tilbage i kampene. Det har de gjort mange gange, sagde Carragher på CBS Sports.

Selvom Merseyside-klubben har vist kampgejst og offensiv slagkraft i Champions League, er Carragher langt fra overbevist om, at holdet er på plads.

– Der mangler stadig noget. Der er stadig noget, som ikke er der, lød den kontante vurdering.

Liverpool har scoret 12 mål i sine første tre Champions League-kampe, men har samtidig haft mere svingende præstationer i Premier League.

Han er ikke et kendt landsholdsnavn: Nu har Brian Riemer udtaget ham

Iraola jagter perfekt start

Liverpool-træner Andoni Iraola har også erkendt, at holdet skal forbedre sig offensivt. Særligt bevægelserne i modstanderens felt skal blive bedre.

Onsdagens opgør i Istanbul giver Liverpool mulighed for at hente sin fjerde sejr på stribe i turneringen og nå 12 point.

Iraola har dog advaret om den intense atmosfære på Fenerbahces hjemmebane og understreget, at spillerne skal være mentalt klar fra første fløjt.

Der er kick-off 18.45. Følg kampen på TV3+ og Viaplay.

Andetsteds er det kommet frem, at Alexis Mac Allister smider en bombe kort før Liverpool-kampen. Læs mere.

Brian Riemer har udtaget landsholdet: Her er truppen til Nations League

Nyheder

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce