Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

FCM bekræfter: Tre stjerner er færdige

17.05.2026 Kl. 10:41

FCM møder Brøndby i den sidste Superliga-runde i aften, mens hele tre spillere kommer til at forlade klubben efter denne sæson.

Pokalvinderne fra Heden har allerede sikret sig sølvet, mens de blågule gæster har en fjerdeplads at kæmpe for.

Arsenal giver grønt lys: Christian Nørgaard vender hjem til Brøndby

Farvel til tre FCM-spillere

Klubben fra Herning og Ikast fortæller nu, at tre spillere kommer til at forlade klubben denne sommer.

– Søndag skal vi tage afsked for denne gang med Paulinho, Kevin Mbabu og Junior Zé, som alle drager videre i karrieren efter denne sæson. De vil modtage blomster og en fortjent hyldest før kickoff, skriver klubben således på sin hjemmeside.

Zé fik aldrig rigtig muligheden i FCM-trøjen, hvorfor klubben dropper at gøre opholdet for Basel-spilleren permanent.

Paulinho har været en profil på MCH Arena i over syv år, men med en fremskreden alder og flere skader in mente, så er han gledet bagerst i køen til spilletid. Her har Victor Bak i den grad grebet chancen.

Nu er det kommet frem, at José Mourinho har indgået en aftale med Real Madrid. Her er den første stjerne, som han vil hente til den spanske kongeklub. Læs mere.

Det kommer til at ske: Victor Froholdt skifter til Premier League

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce