Annonce
Annonce

England brød 60 år gammel VM-forbandelse, da Harry Kane skrev historie

01.07.2026 Kl. 21:55

⚽ Få de seneste Premier League-nyheder direkte fra PLBOLD i Google: Følg PLBOLD nu

England skrev historie ved VM 2026.

Thomas Tuchels mandskab vendte et truende nederlag til en dramatisk 2-1-sejr over DR Congo i 1/16-finalen og slog samtidig en rekord, der havde plaget nationen i seks årtier.

Det er nemlig første gang siden VM-finalen i 1966, at England har vundet en VM-kamp efter først at være kommet bagud.

Harry Kane blev den store helt

England fik en mareridtsstart i Atlanta, da Brian Cipenga sendte DR Congo foran allerede efter syv minutter.

Selv om englænderne dominerede store dele af kampen, havde de svært ved at finde vejen forbi den stærkt spillende målmand Lionel Mpasi.

Efter pausen ændrede kampen karakter.

Harry Kane trådte endnu en gang i karakter og scorede to gange i løbet af de sidste 15 minutter, hvilket sikrede England en dramatisk comebacksejr og en plads i ottendedelsfinalen.

Med sine to scoringer blev Bayern München-angriberen samtidig den første englænder siden Gary Lineker mod Cameroun ved VM i 1990 til at score to mål i en VM-knockoutkamp.

En rekord, der havde stået siden 1966

Sejren blev historisk af flere grunde.

Inden opgøret havde England aldrig vundet en VM-kamp efter at have været bagud ved pausen. De havde forsøgt ni gange uden succes.

Samtidig havde englænderne heller ikke formået at vinde en VM-kamp, hvor de havde indkasseret kampens første mål, siden finalen mod Vesttyskland ved VM i 1966.

Den statistik lød på 13 kampe uden en eneste sejr, indtil Harry Kane og co. endelig satte punktum for den 60 år lange tørke.

Forsvaret giver fortsat anledning til bekymring

Selv om England avancerede, var præstationen langt fra overbevisende.

Thomas Tuchels defensiv så flere gange usikker ud mod et modigt DR Congo-hold, og landstræneren ventes at have flere spørgsmål end svar inden næste knockoutkamp.

Det var især i den første halvleg, at England havde store problemer med at håndtere DR Congos omstillinger, og der kan derfor ventes ændringer i startopstillingen.

Trist melding om Gustav Isaksen

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce