
Derfor var FCK-stjerne vraget mod FC Midtjylland
Man skulle spejde langt efter at få øje på en af de helt store stjerner hos FCK i søndagens Superliga-kamp mod FC Midtjylland.
Ja, faktisk var Maher Carrizo slet ikke med i truppen til udekampen i Herning. Det var der en god grund til.
– Han kom for sent til gårsdagens træning, og så er konsekvenserne, som de er. Han er godt klar over, at det er reglerne, og de bliver håndhævet.
Så gik den ikke længere for Jacob Neestrup
– Det er færdigt med den her kamp. Så er han tilbage til næste kamp, sagde Bo Svensson til Tipsbladet efter kampen.
Den 20-årige argentiner har tidligere været en spiller, som FC Midtjylland gerne ville købe. Det endte dog med, at han i stedet skiftede til Ajax.
Hos den hollandske storklub fik han efterfølgende stort set ikke spilletid. Derfor var Amsterdam-klubben også klar til at udleje ham.
En blandet start i FCK
Til sidst i sommerens transfervindue slog FC København så til og lejede ham for hele denne sæson.
Indtil videre har det været en blandet start for argentineren i den danske hovedstad. Han har kun spillet 118 minutter fordelt over tre kampe. Til gengæld har han scoret et enkelt mål.
Før landsholdsterminen så han hele kampen mod Brøndby fra bænken. Mod FC Midtjylland måtte han blive hjemme efter sin straf.
Han kan komme i aktion på torsdag, hvor FCK skal spille i Conference League.

















