Annonce
Annonce

Dario Osorio trækker store overskrifter

04.07.2026 Kl. 12:32

Der bliver fortsat spekuleret massivt i fremtidsplanerne for FC Midtjyllands guldfugl i form af Dario Osorio.

De seneste meldinger om et snarligt skifte til Benfica ser dog ikke ud til at holde stik.

Det chilenske medie ADN kunne fredag berette, at den portugisiske storklub var tæt på at hente offensivspilleren i en handel til mellem 90 og 112 millioner kroner.

Nu bliver de oplysninger dog afvist.

Ifølge Record er Benfica ganske vist interesseret i den 22-årige chilener, men han er ikke blandt klubbens højeste prioriteter i dette transfervindue.

Den portugisiske storklub jagter først og fremmest en ny venstrekant. Dermed ventes Osorio kun at blive en reel mulighed, hvis enten Gianluca Prestianni eller Dodi Lukébakio forlader klubben.

Dermed er fremtiden fortsat åben for FC Midtjyllads profil, der længe har været kædet sammen med større ligaer.

Efter opsigtsvækkende rekordsalg: Nu taler alle om Michael Olise

Flere bejlere til Dario Osorio

Flere engelske medier har tidligere peget på interesse fra blandt andre Liverpool, West Ham, Bournemouth og Fulham, mens også Arsenal angiveligt følger udviklingen tæt.

FC Midtjylland står samtidig med et stærkt udgangspunkt. Osorio har kontrakt frem til 2030, hvorfor klubben fra Herning og Ikast øjensynligt kun vil lytte til tilbud i den høje ende.

Derfor kan den chilenske kantspiller stadig ende med at blive et af de dyreste salg i Superligaens historie, hvis det rette bud lander senere på sommeren.

Nu er det kommet frem, at Brøndby er millimeter fra at hente en Superliga-stjerne til Vestegnen. Den sælgende klub har nu bekræftet forhandlingerne. Læs mere.

Udpeget som Mohamed Salah-afløser: Nu vil Manchester United stjæle ham

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce



Annonce