
Brentford-stjerne overrasker: Sådan kommer han til træning
Premier League-stjernerne har som regel store, dyre biler, som de bruger til at komme til træning i, men det gælder ikke en af spillerne i Brentford.
Mamadou Sangaré har ikke nogen stor Bentley, Rolls Royce eller Mercedes, som han kører i til træning. Faktisk har han slet ikke nogen bil.
Det er der en særlig grund til.
Viaplay reagerer efter forbud fra Manchester City
I et interview, som Canal+ har lavet, fortæller Mamadou Sangaré således om tankegangen bag sit valg.
Han har valgt ikke at købe en bil, fordi han mener, at det er mere økonomisk ikke at købe en bil.
Sådan kommer han til træning i Brentford
Derfor skal han også finde en anden måde at komme til træning hver dag på.
Her fortæller han, at han hver dag bestiller en Uber. Dermed er han afhængig af, at taxa-tjenesten kører ham frem og tilbage i London.
Midtbanespilleren er kommet til Brentford i sommerens transfervindue, hvor han kom flyvende fra start. Sidenhen er hypen omkring ham dalet lidt.
Ikke desto mindre har han allerede spillet 12 kampe for sin nye klub, hvor det er blevet til to assists.
Han kom fra franske Lens efter blot én sæson der. Prisen for ham var omkring 360 millioner kroner.
Han har kontrakt med Brentford frem til sommeren 2031.


















