
Brøndby bekræfter trist nyt om Luis Binks
Brøndby må fortsat undvære Luis Binks, når holdet mandag gæster Randers FC i Superligaen. Den engelske forsvarsspiller er endnu ikke kommet sig over sin skade og var heller ikke med, da de blå-gule senest tabte 1-2 til OB i weekenden.
Samtidig er Jordi Vanlerberghe og Mats Köhlert fortsat ude af truppen. Det fremgår af Brøndbys hjemmeside.
Luis Binks skiftede fra Coventry til Vestegnen i sommeren 2025 efter 48 optrædener for den engelske klub. Coventry-manager Frank Lampard har efterfølgende rost både forsvarerens evner og hans personlighed.
Ifølge Lampard var manglen på udsigt til fast spilletid hovedårsagen til skiftet. Træneren havde forståelse for englænderens ønske om at prøve kræfter med en ny liga og fodboldkultur.
Binks har siden også fået en ny mulighed internationalt. Efter ungdomslandskampe for England er han blevet udtaget til Skotlands landshold, hvor han har fået spilletid fra start ved flere lejligheder.
Forsvareren har kontrakt med Brøndby frem til sommeren 2030.
Nyhedsanalyse: Derfor stopper Christian Eriksen karrieren her og nu
Her er Brøndby-truppen
Patrick Pentz
Adrian Kappenberger
William Sonne-Schmidt
Oliver Villadsen
Christopher Olivier
Olti Hyseni
Patrick Mortensen
Daniel Wass
Filip Bundgaard
Casper Winther
Max Ejdum
Sho Fukuda
Marcus Younis
Marko Divkovic
Mads Frøkjær
Frederik Alves
Lukas Larsen
Raphael Canut
Jacob Ambæk
Oscar Fenger
Bartosz Slisz
Der er kick-off i Kronjylland klokken 19.00. Følg kampen på TV2 Sport og TV2 Play.
Andetsteds er det kommet frem, at FC Midtjylland modtager dårlige nyheder efter Conference League-nederlaget. Læs mere.
Sort aften for Danmark i Europa – men nu er der godt nyt


















