
AGF's europæiske fiasko kan blive en gevinst for hele dansk fodbold
Det lyder næsten for godt til at være sandt.
Men AGF’s europæiske exit kan faktisk ende med at være godt nyt for dansk fodbold.
De danske mestre røg ud af Champions League efter et samlet 5-2-nederlag til aserbajdsjanske FK Sabah. Nu venter Benfica i Europa League-playoffen, hvor aarhusianerne skal op imod den portugisiske storklub over to kampe.
Dermed peger meget på, at Jakob Poulsens mandskab også må vinke farvel til Europa League og i stedet havner i Conference Leagues ligafase.
Og netop dét kan vise sig at være en fordel for Danmark.
Ifølge vurderingen fra Football Meets Data står hele fire danske klubber til at ende i ligafasen i Conference League. Foruden AGF er det F.C. København, FC Nordsjælland og FC Midtjylland.
Flere danske hold i Conference League kan samtidig betyde flere muligheder for at samle vigtige UEFA-koefficientpoint.
Football Meets Data vurderer således, at de fire danske klubber tilsammen kan skrabe så mange point sammen, at Danmark har mulighed for at rykke op på 12.-pladsen i UEFA’s samlede koefficientregnskab.
AGF’s farvel til Champions League og et sandsynligt exit fra Europa League kan altså paradoksalt nok være med til at styrke dansk fodbold på europæisk plan.
For dansk fodbold handler det nu om, at de fire klubber får så mange kampe som muligt i Conference League og omsætter dem til koefficientpoint.
Christian Eriksens fremtid tager ny drejning: Markant melding



















