Casemiro og Jadon Sancho skifter klub
Manchester United har på sin hjemmeside bekræftet, at klubben tager afsked med Casemiro, Jadon Sancho og flere andre spillere.
Den engelske kantspiller blev købt dyrt i Dortmund i sommeren 2022, men han formåede aldrig at blive en succes i den engelske storklub, der også har udlejet ham af flere omgange.
Liverpool forhandler med Xavier Parker
Nu udløber kontrakten ved udgangen af denne måned, og det har givet klubben en oplagt mulighed for at skille sig af med den løntunge midtbanespiller.
Farvel til flere førsteholdsspillere
Det har allerede været meldt ud i et stykke tid, at den brasilianske profil Casemiro forlader Manchester United efter denne sæson.
Nu skriver De Røde Djævle på sin hjemmeside, at den tidligere Real Madrid-stjerne sammen med Tyrell Malacia og Jadon Sancho er færdige i klubben ved udgangen af måneden.
Supercomputer udregner: De vinder VM 2026
Også akademispillerne Sonny Aljofree, James Bailey og Malachi Sharpe vil om et par uger have færdiggjort deres tid i Premier League-klubben.
På nuværende tidspunkt er det stadig uvist, hvor Jadon Sancho fortsætter sin karriere, og det samme gør sig gældende for Casemiro og Tyrell Malacia.
Det ligger dog fast, at de tre spillere snart står uden klub og derfor frit kan finde sig en ny arbejdsgiver.
















