Filip Jørgensen smider transferbombe efter vilde rygter
Filip Jørgensen lægger ikke skjul på sine ambitioner i Chelsea. Den danske landsholdskeeper gør det klart, at han ikke har tænkt sig at acceptere en rolle som reserve på ubestemt tid.
Efter en sæson med begrænset spilletid i Premier League sender den 24-årige målmand nu et tydeligt signal til den engelske storklub.
I et interview med Bold slår Filip Jørgensen fast, at hans fremtid afhænger af udsigten til fast spilletid.
– Hvis jeg ikke kan blive førstemålmand i Chelsea, er alternativet at finde et andet sted at spille, siger han.
Den danske keeper understreger samtidig, at hans vigtigste prioritet er at stå på banen regelmæssigt.
Jørgensen skiftede til Chelsea FC med store ambitioner, men i sidste sæson blev det blot til fem kampe i Premier League.
Artiklen fortsætter efter billedet.

Nu venter en vigtig sommer, hvor målmandens rolle i klubben skal afklares.
Hvis udsigten til fast spilletid ikke forbedres, kan et skifte væk fra Stamford Bridge derfor blive en reel mulighed for den danske landsholdsmålmand.
Aftalen er på plads: Liverpool accepterer Andoni Iraolas første store krav



















