Altid god for et mål
Holger Seebach er en af mange spillere fra provinsen som AB har fået glæde af, fordi de højere læreanstalter næsten udelukkende befandt sig i København, og fordi man typisk valgte Akademisk Boldklub, når man som ung fodboldspiller og studerende kom til hovedstaden.
Vanskelig opvækst
Holger var oprindeligt tømrersvend og født i Aarhus (på denne dag i 1922) i Aarhus. Barndommen har stensikkert ikke været uproblematisk. Da lille Holger fandt vej til verden i 1922 var han dét, som man dengang kaldte et ”uægte barn”. Det var ikke velset på den tid. Faren er ikke angivet i kontraministerialbogen der dokumenterer fødslen. Moren, der arbejdede som kontorassistent i Aarhus, flyttede hjem til familien i Odense, hvor lille Holger voksede op i bedsteforældrenes hjem, hvor der (heldigvis) var mange fodboldinteresserede, bl.a. onklen Kaj, der spillede for B.1913 og OB. Den kurs fulgte Holger. Efter nogle år hos 13’erne skiftede han til OB i 1941, hvor han blev etableret som en angriber med speed og et meget hårdt spark. Med angrebskollegaer som Jørgen Leschly Sørensen og Svend Jørgen Hansen er der ikke noget at sige til, at OB havde et potent mandskab med masser af mål i. I 1944 scorede han to gange inden for 1 minut i en unionskamp for FBU mod JBU, der endte 2-2. Så tog Seebach springet til hovedstaden og AB.
Som spillertype havde han den fordel, at han var opportunistisk, lynhurtig og benyttede sin skudstyrke til at fyre optimistisk løs fra alle vinkler. Denne mentalitet og indstilling afspejlede formentlig den svære opvækst som social outsider, og Holgers indædte vilje til at kæmpe sig igennem enhver tænkelig modgang.
Med på Bronzeholdet
I dansk fodbold har vi altid været i underskud med venstrebenede klassespillere. Så Holger fik chancen på landsholdet i 1947 som venstre wing i en venskabskamp mod Norge, som Danmark vandt med 5-3.
Præstationen var god nok til at komme med i OL-truppen i London året efter, og der formåede han at tilspille sig en plads i startelleveren i kvartfinalen mod Italien, hvor angrebskæden desuden bestod af Carl Aage Præst, John Hansen, Karl Aage Hansen og Johannes Pløger. Hvilken offensiv kadre! Danmark havde desuden Jørgen Leschly Sørensen, Knud Lundberg og Helge Bronée siddende på bænken.
Som bekendt sejrede danskerne med 5-3 på bl.a. fire mål af John Hansen, og kampen fik gigantisk betydning for dansk fodbolds videre vej, for blot halvandet år senere var Seebachs fire forwardkolleger (og to af de nævnte reserver) etablerede stjerner i verdens dengang stærkeste liga, Serie A.

Holger beholdt pladsen i semifinalen mod Sverige, hvor han endda bragte danskerne foran på et chokmål efter blot 3 minutters spil. Et karakteristisk skud med kort aftræk fra en spids vinkel overrumplede den svenske keeper. Desværre løb det svenske angreb efterfølgende den danske defensiv over ende, og Danmark tabte med 4-2. Scoringen var Seebachs første på landsholdet, men langt fra den sidste. I det hele taget var Holger Seebach mand for at være ”på pletten” på det rette tidspunkt. I årene efter bronzemedaljerne i London nettede han regelmæssigt. Endda i en sådan grad, at han fik tilnavnet ”Altid-god-for-et-mål”. 10 scoringer i 17 landskampe må siges at være en særdeles fin statistik.
Som venstrebenet angriber blev Seebach – ganske logisk – ofte benyttet som venstre wing, men han var også stærkt anvendelig som centerforward, og spillede adskillige landskampe på den position. Også i AB, hvor man rådede over mange dygtige teknikere, men notorisk manglede en centerforward med slagkraft. Med AB blev han dansk mester to gange, i 1945 og 47, og medvirkede desuden til at vinde KBU’s pokalturnering tre gange.
Spøjst mål i Finland
Knud Lundberg fortæller i sin fodboldkrønike, Dansk Fodbold, at han og Seebach tog fusen på det finske landshold i en match i 1950. Finland havde scoret til 1-1 og hele holdet jublede i en klump. Men dommeren satte spillet i gang, og Lundberg fandt opportunistiske Seebach med en lang aflevering, og inden det var gået op for finnerne at kampen var sat i gang, havde angriberen scoret til 2-1 (kampens sejrsmål). Det må vel siges at være et af de mest spøjse og aparte landskampmål i historien.
Ved OL i 1952 i Helsinki var han en af Danmarks nøglespillere, og han scorede i alle danskernes tre kampe i turneringen, hvor Jugoslavien stoppede de danske medaljehåb i kvartfinalen.
I 1953 spillede Holger sin sidste landskamp i en 4-0-sejr over Island i Idrætsparken. Altid-god-for-et-mål Seebach svigtede ikke og kronede landsholdskarrieren med to kasser.
Midt i 50’erne flyttede Seebach hjem til Odense og afsluttede den aktive karriere med 9 kampe for OB i 2. division i sæsonen 1956-57.
Holger Seebach, der angiveligt er familierelateret til popmusikerne Tommy og Rasmus (uden at jeg ved om det passer), døde i Odense i 2011.

















