Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Thomas Frank-fyring: Tottenham planlægger vildt træk

Af Morten Jørgensen
08.01.2026 Kl. 07:46

Resultaterne og præstationerne under Thomas Frank som Tottenham-træner bliver ved med at være skuffende. 

Senest blev det onsdag aften til et skuffende nederlag i overtiden mod kriseramte Bournemouth, som inden opgøret ikke havde vundet i 11 kampe på stribe. 

Det lavede Antoine Semenyo dog om på, da kantspilleren scorede til 3-2 i overtiden i det, der formentlig var hans sidste kamp for Bournemouth. Se højdepunkterne fra kampen i videoen øverst i artiklen.

Nederlaget betyder også, at Tottenham er helt nede at finde som nummer 14 i Premier League, og presset på Thomas Frank vokser dag efter dag. 

Artiklen fortsætter under billedet

Thomas Frank reagerer nu.
Paul Childs/Reuters/Ritzau Scanpix

Samtidig er danskeren også blevet bedt om at forholde sig til den store brøler, han selv har begået – læs mere om det her.

Alligevel forlyder det fra teamTALK og flere andre medier, at der lige nu ikke er planer om at fyre Thomas Frank – men anderledes kan det forholde sig til sommer. 

Planlægger at finde en afløser for Thomas Frank

For teamTALK skriver samtidig nu, at London-klubben er i gang med at lave en liste over kandidater til at overtage for danskeren, fordi man kraftigt overvejer at lave en ændring til sommer. 

Meldingen går på, at den nuværende Marseille-træner Roberto De Zerbi er topfavoritten til at overtage jobbet hos The Lilywhites. 

Først vil klubbens sportslige ledelse dog foretage en stor vurdering af Thomas Franks præstationer, når sæsonen nærmer sig sin afslutning.

Indtil videre har han dog blot vundet 37,93 procent af sine kampe i spidsen for Tottenham, og det er næppe nok til at beholde jobbet. 

Transfervinduet er åbent, og du kan følge med i Transfer Live, hvor vi dækker rygter og bekræftede handler minutiøst gennem hele måneden.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce