FCK-stjerner får heftig kritik
Kritikken vælter ned over FCK og klubbens spillere efter søndagens nederlag på udebane mod topholdet fra AGF, der vandt 2-0.
Aarhusianerne fortsatte den flotte sæson og vandt ganske fortjent hjemme i Århus mod Jacob Neestrups mandskab.
Præstationen fra det forsvarende mesterhold har fået kritik, og der er flere spillere, som er blevet peget ud.
Tipsbladet udpeger dårligste FCK’er
– Andreas Cornelius fylder meget, men han er slet ikke – som i slet ikke – målfarlig i øjeblikket. Det er det, han først er fremmest er med for som spidsangriber, skriver mediet.
Bold peger fingre af Elyounoussi
– Mohamed Elyounoussi kunne have sendt FCK i front to gange inden for de første syv minutter, men offensivprofilen forspildte begge chancer – og det blev dyrt for FCK. Allerede efter et minut missede han en friløber, da han skred i afslutningsøjeblikket.
– Han bad bænken om nye støvler og fik dem efter 25 minutter, men kort efter gled han igen i en tackling, der gav gult, mens AGF appellerede heftigt for rødt. Situationen understregede det faktum, at den 31-årige nordmand var på glatis i første halvleg. Som Bambi i Disney-klassikeren, skriver mediet.
Samtidig er AGF-fans rasende efter sejren mod FCK – læs meget mere her.



















