Bryder løfte: Morten Hjulmand skifter for 600 millioner
Manchester City har udset sig danske Morten Hjulmand som en mulig afløser for Rodri.
Ifølge den portugisiske avis Record kan Manchester City forsøge at snuppe danskeren foran rivalerne fra Manchester United.
Avisen nævner desuden Thomas Frank og Tottenham som en bejler til at lokke danskeren væk fra Sporting CP i det kommende transfervindue, som åbner til januar.
De tre Premier League-klubber beskrives som værende have de bedste chancer til at lande en aftale med danskeren, der har en frikøbsklausul på knap 600 millioner kroner.
Morten Hjulmand løber fra aftale
Sporting troede angiveligt, at man havde en aftale på plads med Morten Hjulmand, der betød, at han ikke ville presse på for en afsked i det kommende transfervindue.
Men klubben kan altså ikke stoppe danskerne, hvis frikøbsklausulen aktiveres til vinter, lyder det nu.
Sporting CP har desuden planer om at binde Morten Hjulmand til en ny kontrakt. Heri skal der være bedre vilkår til gengæld for en større frikøbsklausul.
Det afhænger dog af, hvorvidt en af de tre nævnte klubber kan formå at lande en aftale med den danske stjerne først.
Danskeren tjener i omegnen af 285.000 kroner om ugen i den portugisiske hovedstad, og han kan se frem til at få sin løn tredoblet ved et skifte til England.
Den danske landsholdsstjerne skiftede til Sporting fra Lecce for små 150 millioner kroner i sommeren 2023.
Forud for denne sæsons begyndelse blev han udråbt som anfører for det portugisiske mandskab, som han har repræsenteret i alt 110 gange.
Han har været med til at vinde to portugisiske mesterskaber og en enkelt pokalturnering med klubben.
Samtidig er det kommet frem, at stjerne, som forlod Manchester United i 2024, kan være på vej til FC Barcelona. Læs mere her.
Fremtiden på plads: Rasmus Højlund solgt til januar
Rasmus Højlund er nu for alvor på vej til at forlade Manchester United.
Ifølge Daily Mirror har Napoli nu fået grønt lys til at konvertere lejeaftalen til en permanent en af slagsen allerede til januar.
I lejeaftalen findes en option, der kan aktiveres ved at betale 322 millioner kroner, og det har Napoli tænkt sig at gøre allerede i det kommende transfervindue, efter at danskeren har imponeret.
Den 22-årige danske angriber er tilbage i sin bedste form, hvor det er blevet til seks mål i seks kampe for Il Partenopei på tværs af samtlige turneringer.
Begge parter vinder noget på det. For Napoli gælder det om at sikre sig en nier, der også kan fungere i klubbens offensiv på længere sigt. For Rasmus Højlund gælder det om at cementere en rolle som stjerne i et system, der helt bestemt passer ham perfekt.
Højlunds indflydelse i Napoli har været at se med øjeblikkelig virkning. Klubben har en direkte tilgang, og danskeren bliver serviceret af kreative midtbanespillere og kantspillere.
Rasmus Højlund har vist frem, hvorfor Manchester United i sin tid købte ham, og det kan Napoli nu lukrere på.
Målene fra danskeren er kommet på forskellig vis. Han har både nettet med førstegangsberøringer på bolden, på hurtige omstillingsangriber og ved bevidste berøringer i ellers tætpakkede rum.
Som det ser ud nu, lader der til at være tale om noget af et røverkøb, når Napoli kan nøjes med at betale 322 millioner kroner for den danske angriber.
At aktivere handlen allerede til januar vil skabe klarhed for anden halvdel af sæsonen og samtidig afskærme interessen fra mulige købere, som der vil være flere af, når sommerens transfervindue åbner i 2026.
Med sin unge alder repræsenterer Rasmus Højlund samtidig en stor værdi med henblik på videresalg. Måske går turen tilbage til Premier League en dag.
Onsdag aften er der smidt en stor bombe angående Mohamed Salah. Læs mere her.
















