Erling Haaland ændrer navn
25-årige Erling Haaland blev i juli 2000 født i den engelske storby Leeds, men han har valgt at repræsentere Norge.
I 2004 flyttede familien til Bryne i Norge, hvor Erling voksede op og blev en del af Bryne FK’s akademi som femårig.
I 43 landskampe er det blevet til 42 mål, og Erling Haaland har uden tvivl en drøm om at føre Norge frem til den første VM-slutrunde siden 1998.
Norge er da også godt på vej, da man ligger til tops i Gruppe I med fire sejre ud af fire mulige.
Norge vender tilbage i landsholdsaktion i en venskabskamp mod Finland i Oslo den 4. september, inden det fem dage senere gælder en lidt mere alvorlig kamp mod Moldova i VM-kvalifikationen.
Adskillige Premier League-stjerner, herunder Erling Haaland, Arsenal-anføreren Martin Ødegaard, Wolves-stjernen Jørgen Strand Larsen, Fulhams Sander Berge og unge Oscar Bobb fra Manchester City er udtaget til Ståle Solbakkens trup til kampene.
Ved kampene vil man dog kunne se en markant ændring, da Erling Haaland har valgt at ændre, hvad der skal stå på trøjen.
På ryggen af hans trøje hos Manchester City ses navnet ‘Haaland’, men i de kommende kampe for Norge, vil mellemnavnet ‘Braut’ også fremgå, skriver Unisport.
Derudover forlyder det, at Liverpool er blevet snydt i sidste øjeblik. Læs mere her.
















