Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Alle taler om denne Liverpool-spiller

Af Morten Jørgensen
26.08.2025 Kl. 07:10

Mandag aften udspillede der sig en højdramatisk og spændende kamp i Premier League mellem Newcastle og Liverpool. 

Hjemmeholdet lagde ud med at lave et hav af frispark, og de fik godt fat i Liverpool-spillerne, som så ud til at være frustrerede. 

Det var dog alligevel Arne Slots mandskab, der bragte sig foran efter 35 minutter, da Ryan Gravenberch kunne gøre det til 1-0. 

I tillægstiden til første halvleg blev opgaven for udeholdet så betydeligt nemmere, da Anthony Gordon dummede sig og ragede et direkte rødt kort til sig for en alt for hård tackling mod Virgil van Dijk. 

Kampen syntes derfor også at være afgjort, da Mohamed Salah scorede lige fra begyndelsen på anden halvleg, men Newcastle ville det anderledes. 

Bruno Guimaraes fik reduceret efter 57 minutter, inden indskiftede William Osula bragte balance i regnskabet med to minutter tilbage af opgøret. 

Der var dog lagt masser af tid til kampen, og efter 100 minutters spil kunne 16-årige Rio Ngumoha så blive matchvinder. 

Teenageren blev den yngste spiller nogensinde til at score et vindende mål i Premier League-historien, skriver Opta

Han var præcis én dag yngre, end da Wayne Rooney gjorde det for Everton tilbage i 2002 mod Arsenal. 

Liverpool kom derfor fra opgøret mod tre point og en sejr på 3-2. 

Transfervinduet er åbent – følg med i alle klubskifter og rygter lige her.

Her er alle sommerens transfers i Premier League. 

Seneste nyt

Annonce
Annonce