Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Vildt rygte om Lukaku og Premier League

02.05.2026 Kl. 21:09

Den belgiske stjerneangriber Romelu Lukaku meldes interesseret i at vende retur til Premier League i det kommende transfervindue.

Meldingen kommer fra mediet TEAMtalk, som kan berette, at belgieren er klar til at komme tilbage til den engelske liga. 

Vilde scener: Sæsonens anden Premier League-oprykker er fundet

Her har han tidligere tørnet ud for Chelsea, West Bromwich, Everton og Manchester United, hvor han har scoret masser af mål. 

Den store frontløber er havnet i unåde hos Napoli, hvor han stort set ikke har fået spilletid i denne sæson efter en skade. 

Derfor forlyder det også nu, at den italienske Serie A-klub er parat til at sælge ham for omtrent 175 millioner kroner i det kommende transfervindue. 

Napoli er klar til at fortsætte uden belgieren, og nu forventes det efter sigende, at der vil blive forhandlet på livet løs i de kommende uger.

Angiveligt er en række engelske klubber også informeret om muligheden for at hente Romelu Lukaku tilbage til verdens bedste liga. 

Den 32-årige belgier er noteret for 278 kampe i Premier League, hvor han har scoret 121 mål og lavet 37 assists. 

På det belgiske landshold har han i 124 kampe scoret svimlende 89 mål.   

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce