Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Vilde Christian Eriksen trækker overskrifter

12.11.2025 Kl. 07:59

Christian Eriksen er på plads i Wolfsburg, hvor det er blevet til markant mere spilletid på det seneste.

Til gengæld kører det ikke ligefrem på skinner for Bundesliga-klubben, der befinder sig i en større formkrise.

Derfor er danskerklubben, der har Jonas Wind, Adam Daghim, Joakim Mæhle, Jesper Lindstrøm og Andreas Skov Olsen på holdkortet, havnet i problemer.

Det har Wolfsburgs sportschef i form af Peter “PC” Christiansen også forholdt sig til forleden.

I mellemtiden virker det til, at der er tiltro til 33-årige danske midtbanekreatør, der i sommer tog turen fra Manchester United.

Nu fortæller klubkollegaen Mattias Svanberg, at Christian Eriksen er en god kapacitet at få ind på holdet. Også selvom den rutinerede dansker spiller den samme position som svenskeren.

Roser Christian Eriksen

– Det er altid godt for holdet (at hente en god spiller, red.), og indtil videre har det ikke påvirket mig så meget med hensyn til spilletid.

– Man kan lære rigtig meget af ham, og det er mere sådan, at jeg tænker, understreger Svanberg ifølge Fotbollskanalen.

Begge spillere er på landsholdstjeneste i skrivende stund, mens der i mellemtiden bliver arbejdet på at finde en ny cheftræner til klubben fra folkevognsbyen, der forleden fyrede Paul Simonis.

Nu er det kommet frem, at Thomas Frank har begået en kæmpe brøler i Tottenham, der vedrører en stjernespiller. Læs mere.

Nyhedsanalyse: Franculino Djú skifter klub.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce