UEFA smider kæmpe bombe under Gianni Infantino
Gianni Infantino er havnet i mere modvind, end han nogensinde har befundet sig i tidligere, og nu kræves schweizerens afgang som FIFA-præsident.
Tidligere i dag har FIFA meldt ud, at man har trukket forslaget om at sælge ud af VM-slutrunden til private investorer efter historisk stor modstand.
Danmark eller Sverige? Cole Palmer vækker opsigt med sit svar
Nu fortsætter modstanden så mod FIFA-præsidenten, og det er det europæiske fodboldforbund UEFA, som har sat hårdt mod hårdt.
UEFA har netop udsendt en pressemeddelelse om, at forbundet har mistet tilliden til Gianni Infantino, og det betyder i sidste ende, at man vil af med ham som FIFA-præsident.
Har fejlet på to vigtige punkter
Fodboldforbundet lægger blandt andet vægt på, at schweizeren tilbage i 2016, da han blev valgt som FIFA-præsident lovede to ting:
– At FIFA kommer til at arbejde med gennemsigtighed i alle sine processer
– At FIFAs pengene også er alle andres, og at de ikke tilhører FIFAs præsident
Nu er spørgsmålet, hvorvidt han kommer til at blive væltet som præsident, når der næste år skal være præsidentvalg.
På nuværende tidspunkt er det endnu ikke meldt ud, om der er andre kandidater til posten, som schweizeren har haft de seneste ti år.



















