Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Rosenior tager hurtig hævn efter Chelsea-fyring: Topkandidat til nyt job

06.05.2026 Kl. 11:32

Endnu et kapitel er slut i Chelsea, hvor Liam Rosenior er færdig efter blot fire måneder i spidsen, men nu er et nyt job på vej.

Det blev aldrig et match mellem englænderen og klubben fra det vestlige London. En måltørke på fem kampe i Premier League – klubbens værste siden 1912 – blev det endelige bevis på et projekt, der aldrig fandt fodfæste.

The Blues har indsat Calum McFarlane midlertidigt, mens jagten på en permanent løsning er i fuld gang.

Med 10 point op til den Champions League-givende plads begynder det at se sort ud for den engelske storklub, som på mere realistisk maner kan lande en plads i Europa League eller Conference League.

Flere navne er allerede i spil til Chelsea-jobbet. Cesc Fàbregas nævnes som et spændende, men risikabelt bud efter sit arbejde i Como. John Terry repræsenterer klubbens DNA, men mangler erfaring. Mest realistisk fremstår Andoni Iraola, der har imponeret i Bournemouth med en moderne og intens spillestil.

Der er behov for forandringer: Her er tre bud på en ny cheftræner i Chelsea

Nyt job i sigte for Liam Rosenior

Samtidig peger rygter på, at Rosenior hurtigt kan være tilbage i job – blandt andet nævnes Watford som en mulig destination.

Det skriver talkSPORT.

Den tidligere Strasbourg-boss er blandt favoritterne til at afløse Ed Still, der er færdig hos The Hornets efter blot tre måneder.

Nu er det kommet frem, at FC Midtjylland-bossen Mike Tullberg kan være færdig allerede efter én sæson. Læs mere.

Liverpool rydder op: Endnu en stjerne færdig

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce