
Southampton skal i næste sæson en tur ned i Championship efter en skuffende sæson.
Det er blevet to to managerfyringer i denne sæson, hvor Ralph Hasenhüttl og Nathan Jones har fÃ¥et sparket.Â
Ruben Selles har ved roret siden fyringen af Nathan Jones, men han fortsætter ikked i klubben. Det blev bekræftet tidligere på ugen.
Næste år skal Southampton forsøge at rykke op i Premier League, og det er Russell Martin, der skal formå at løfte opgaven. Det skriver Football Insider.
Ifølge mediet har den nuværende Swansea-manager skrevet under på en treårig kontrakt med The Saints.
Southampton skal betale en millionsum til Swansea grundet sin aftale med The Swans, hvor han havde kontraktudløb i 2024.
Football Insider beretter også, at Southampton tog kontakt til Pep Guardiolas assistenttræner, Enzo Maresca, som afviste jobmuligheden.
TOPHISTORIER LIGE NU
1. Over 2,5 milliarder kroner: Her er Erik ten Hags tre drømmesignings
2. BEKRÆFTET: Så mange gange oddsede Toney mod 'sit eget hold'
3. Efter Ronaldo-exit: Han vil være nummer 7 i Manchester United
4. 1,2 milliarder: Liverpools nye sportsdirektør lurer på tre signings
5. Overvejer at forlade City efter én sæson: Gigantklub lurer