
Iraola bekræfter trist Liverpool-nyt
Den engelske storklub Liverpool er blevet ramt af to nye skader. Det kunne Andoni Iraola bekræfte efter lørdagens sejr mod Brentford.
Både Dominik Szoboszlai og Jeremie Frimpong måtte forlade banen på grund af skader i opgøret. De har hver især pådraget sig muskelskader.
– Vi stod i en meget vanskelig situation, da vi vendte hjem fra en Champions League-udekamp i onsdags. Vi ankom sent om aftenen, og der var nok ikke rigtig mulighed for ordentlig restitution, fortalte Iraola til pressen efter kampen ifølge The Athletic.
– Man står altså i et dilemma: Skal man bruge spillere, der allerede har startet to kampe og er meget trætte, eller skal man bruge spillere, der er ved at komme sig efter skader, hvor man ikke er 100 procent sikker på deres tilstand?
Nu er der nyt om Emiliano Martinez efter grimt uheld
– Dom mærkede til den samme skade igen; den er sandsynligvis ikke helet tilstrækkeligt, så vi får brug for mere tid med ham. Jeremie var et nyt tilfælde – han fik krampe i den anden kamp forleden. Jeg satte ham ind, fordi jeg tænkte, at han ville bidrage mere til det offensive spil mod 10 mand, end Ronald (Araujo, red.) ville.
– Derefter gjorde Victor (Munoz) det rigtig godt som højreback. Men det betyder desværre, at vi må undvære både Dom og Jeremie i et stykke tid.
Begge spillere forventes nu at være ude i de kommende kampe. Det er uvist, hvornår de kan spille igen.

















