Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Glem det: Brighton afviser bud fra Tottenham

16.01.2023 Kl. 08:45
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Der er i øjeblikket stor uvished omkring Leandro Trossards fremtid i Brighton.

I sidste uge forlod belgieren angiveligt en træning før tid, og det betød, at han ikke blev udtaget til weekendens kamp mod Liverpool.

Efterfølgende meldte agentfirmaet for Leandro Trossard ud, at en transfer bør realiseres i dette transfervindue, da man ikke ser ham have en fremtid i klubben.

Det har fået Tottenham til at øjne en potentiel handel. 

LÆS OGSÅ: Medier: Mwepu kollapsede i dag med hjerteanfald

Daily Telegraph meldte først ud, at Tottenham skulle have henvendt sig til Brighton omkring en mulig transfer, og nu melder The Athletic, at Tottenham har afgivet et mundtligt bud på belgieren.

Ifølge mediet lyder buddet på £12 millioner – svarende til 100 millioner kroner – og det er blevet afvist af Brighton.

Den 28-årige kantspiller har kontraktudløb i 2024, og Brighton har altså en langt højere værdiansættelse. Derfor blev buddet afvist prompte.

Ydermere beretter The Athletic, at der ikke har været kontakt mellem de to klubber siden det mundtlige bud. 

Leandro Trossard har nettet syv gange og lavet tre assists i denne Premier League-sæson, og det lader altså ikke til, at han kommer til at få meget spilletid i den kommende tid. 

Brighton-manager, Roberto De Zerbi, har dog meldt ud, at han gerne vil finde en løsning med Leandro Trossard.

– Det er ikke nogen dårlig situation. Det er en fantastisk situation, fordi hvis vi lærer af den, så kan vi kun forbedre os.

– Der er kun en måde at opnå vores drøm. Vi er Brighton, og vi er alle nødt til at arbejde hårdt og tænke på holdet, ikke os selv. Jeg er åben og klar til at åbne døren for ham. Han er en god fyr og en meget vigtig spiller for ham, udtaler Roberto De Zerbi til klubbens hjemmeside.

Brighton vandt overbevisende 3-0 over Liverpool, og i næste runde skal de møde Leicester på King Power Stadium.

LÆS OGSÅ: Neville med sit bud: Sådan ender top to

LÆS OGSÅVerdensrekord: Her er alle Chelsea-transfers denne sæson

Annonce