Annonce
Annonce

Derfor er det danske landshold ligegyldigt ifølge Morten Bruun

21.09.2026 Kl. 16:48

I en årrække har det danske landshold blandet sig blandt de bedste i Europa, men det er der nu blevet lavet om på i det aktuelle billedet. Det mener Morten Bruun, som er fodboldekspert hos TV 2.

Europamesteren fra 1992 har således skrevet en klumme for TV 2, hvor han gør det meget klart, at han trænger til en opmuntring på vegne af det danske landshold. 

Derfor er Brian Riemer under pres som dansk landstræner

Efter den yderst skuffende VM-kvalifikation er interessen for landsholdet dalet hos danskerne, og Morten Bruun vil have begejstringen tilbage i efterårets Nations League-kampe. 

– Jeg vil have en sejr, der bekræfter mig i, at det danske landshold er andet og mere end en ligegyldighed på fodboldens verdenskort, skriver han blandt andet i sin klumme. 

Verdensranglisten lyver

Selvom Danmark aktuelt er nummer 21 på verdensranglisten mener han slet ikke, at det tegner et retvisende billede af landsholdets aktuelle niveau. 

Derfor ønsker han også at se Danmark vinde mindst én – og helst flere – af efterårets kampe mod Norge og Portugal i Nations League. 

– Skal vi fortsat regne os selv blandt Europas bedste fodboldnationer? Eller er vi bare sunket ned i den almindelige middelmådighed. Som et landshold, der var godt engang, skriver Morten Bruun blandt andet også. 

Danmark spiller torsdag på udebane mod Norge i Oslo, inden der venter kampe mod Wales og Portugal. I alt venter fire kampe på 12 dage for landsholdet. 

Nyheder

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce