
Bekymring for Haaland inden kamp mod Danmark
På torsdag skal Erling Haaland og det norske landshold i aktion mod Danmark i Nations League, men nu udtrykkes der bekymring for stjerneangriberen.
Manchester City-spilleren spillede i den forgangne sæson hele 68 kampe, og den store belastning er noget, som den norske succestræner Kjetil Knutsen har fokus på.
Kjetil Knutsen er cheftræner for Bodø/Glimt, og han fortæller til NRK, at man er nødt til at passe på spillere som Erling Haaland.
Succestræner bekymret for Haaland
– Jeg tror, at alle forstår, at han har en stor krop. Han spiller i den hårdeste liga i verden, og han spiller enormt mange kampe. Haaland er bare ét eksempel, men vi må begynde at tage vare på spillernes velvære, siger Knutsen.
– Hvis disse spillere fortsætter med at spille så mange kampe, vil det ikke være bæredygtigt over tid. Det spørgsmål om at tage vare på enkelte spillere er ekstremt vigtigt, og det tror jeg, at vi skal tage hensyn til.
I løbet af den kommende periode skal Norge spille fire landskampe på blot 11 dage, og Erling Haaland er den absolut største stjerne på det norske landshold.
Selvom Ståle Solbakken råder over flere andre dygtige angribere på landsholdet, er det sjældent, at Manchester City-stjernen er blevet sparet. Til gengæld har Enzo Maresca allerede gjort det klart, at han har tænkt sig at hvile Erling Haaland i løbet af denne sæson.

















