
Afsløring: Roy Keane tæt på United-retur
Få rygter, transfers og breaking news direkte i dit Google-feed.
👉 Klik her og følg PLBOLD på Google nu
Roy Keane var angiveligt tæt på at få en ny rolle i Manchester United, da klubben skulle finde en midlertidig afløser for Rúben Amorim. Ifølge engelske medier kunne den tidligere United-kaptajn være blevet assistenttræner, hvis Ole Gunnar Solskjær havde fået jobbet.
I stedet blev Michael Carrick valgt, men hans fremtid på Old Trafford er nu kommet under pres efter en periode med skuffende resultater.
Carrick førte Manchester United tilbage i Champions League efter en stærk periode som midlertidig træner. Alligevel er hans position usikker, og klubbens ledelse arbejder angiveligt på at finde ud af, hvem der skal stå i spidsen for holdet fremover.
Roy Keane kunne have fået en særlig rolle
Ifølge avisen The Sun var Solskjær en af kandidaterne til at overtage træneransvaret efter Amorims afgang. Hvis nordmanden var blevet valgt, kunne han have forsøgt at hente Roy Keane ind som sin assistent.
Et comeback ville være opsigtsvækkende. Keane spillede for Manchester United i 12 år og var i store dele af perioden holdets kompromisløse anfører.
I sin tid på Old Trafford vandt ireren blandt andet syv engelske mesterskaber, fire FA Cup-titler og Champions League.
Siden sit brud med klubben i november 2005 har han ikke haft en officiel rolle i Manchester United.
Keane har dog erfaring som træner. Han har stået i spidsen for Sunderland og Ipswich og været assistent for Martin O’Neill på det irske landshold og i Nottingham Forest. Han har også arbejdet sammen med Paul Lambert i Aston Villa.
Tidligere Liverpool-stjerne støtter Roy Keane
Der har også været forslag om, at Keane kunne være en kandidat til selve cheftrænerjobbet i Manchester United.
Den tidligere Liverpool-angriber Djibril Cissé, som spillede under Keane i Sunderland, mener, at ireren har kvaliteterne til at gøre en forskel i storklubben.
Han fremhæver både Keanes erfaring, stærke personlighed og tætte forbindelse til Uniteds storhedstid.
Cissé har tidligere rost samarbejdet med Keane og beskrevet ham som en træner, han havde stor respekt for.
Om Roy Keane nogensinde vender tilbage til Old Trafford i en officiel funktion, er dog fortsat uvist. Men oplysningerne om den mulige rolle som Solskjærs assistent har igen sat gang i debatten om, hvorvidt den tidligere anfører bør få en ny chance i Manchester United.
Rasmus Højlund trækker store overskrifter i Italien



















